Till nyår ville jag ha chokladfondanter till efterrätt. Jag kollade runt efter lite recept och gjorde till sist den här varianten. De blev jättegoda! Jag kommer göra några mindre ändringar till nästa gång. Jag tryckte i en hel Fazer blå pralin i varje. Det var lite för mycket, en halv blir bättre. Om jag får tag på Fazers minttryffel, de där pralinerna som är ljus choklad och minttryffelfyllning, blir det nog ännu bättre. Jag funderar även på att testa med en center eller en mintchoko, det tror jag också blir bra.
Det går helt säkert att få dem bra i vanlig ugn också, men nyckeln till att få dem riktigt bra är att göra dem minst en dag innan och frysa dem. Sen tillagar man dem direkt från fryst. Det innebär dessutom att man alltid kan ha ogräddade fondanter i frysen, och fixa en jättegod efterrätt på 10 minuter när som helst.
2 ägg
1 dl socker
100 g smör
en skvätt mjölk
1 dl vetemjöl
0,5 dl kakao
praliner eller någon annan choklad du gillar
Smält smöret. Rör ihop ägg och socker. Blanda i smör och mjölk och sikta i vetemjöl och kakao. Rör allt ordentligt och klicka i formar. Jag använde de silikonformar som jag fått med airfryern. 6-8 st blir lagom. Tryck i någon slags chokladbit i mitten på varje.
Lägg formarna i frysen.
Vid tillagning – tag ut så många formar som du vill göra och kör i airfryern, 9 minuter i 190 grader.